איך משיגים שם דומיין – המדריך למשתמש

מחפשים דומיין עבור אתר האינטרנט שלכם? להלן פירוט כלל האפשרויות העומדות בפניכם בדרך לבעלות על שמות דומיינים . אם טרם חשבתם על שם רצוי או שאתם לא יודעים כיצד לבחור תוכלו לקרוא איך בוחרים שם דומיין איכותי ומתאים למטרתכם.

 

רישום ראשוני:

אם הדומיין שאתם רוצים לא רשום עדיין על ידי אף אחד אחר אז אתם יכולים לרשום אותו לבעלותכם באופן מיידי תמורת תשלום של בין 10$ ל- 25$ (תשלום שנתי) כאשר המחיר תלוי בעיקר בסיומת הדומיין (gTLD) . .COM ו- .NET למשל נמכרים בסביבות 10$ לעומת הישראלי .CO.IL או הגרמני .DE שרישומם עולה כ-20$.
את הרישום ניתן לבצע דרך אחד מהרשמים הרבים הקיימים בשוק (לדוגמא:www.Godaddy.com). אם אתם רוצים סיומת ישראלית .CO.IL עליכם לפנות לרשמים ישראליים כגון www.Domainthenet.co.il מאחר ורוב הרשמים הבינלאומיים אינם מחזיקים בזיכיון לרישום שמות ישראליים. שימו לב כי בכל מקרה על הרשם להיות מורשה על ידי ICANN – הגוף העולמי שאחראי על הקצאת שמות ומספרים באינטרנט – וזיכרו כי מדובר ברישום על בסיס שנתי ועליכם לחדש את הדומיין (בתשלום) בסוף השנה או בסוף התקופה, אם רשמתם את הדומיין מראש לכמה שנים.
ישנם רשמים שמציעים מחירי רישום מעט נמוכים יותר למי שברשותם כמות של לפחות כמה עשרות / מאות דומיינים.

דומיין בבעלות של מישהו אחר:

במידה וחשקתם בדומיין שכבר תפוס (ורוב הסיכויים שזה המצב) אז עומדות בפניכם האופציות הבאות:

נתח משמעותי משמות הדומיין מוצעים למכירה בשוק (aftermarket). דומיינים נמכרים על ידי אנשים פרטיים או עסקים שמסיבות רבות ומגוונות אינם עושים שימוש בדומיין, או על ידי משקיעים או מתווכים בתחום שזהו עיסוקם. בקרו בכתובת המדוברת (באתר שכרגע נמצא על שם הדומיין) ותתרשמו מהתוכן. אם זה נראה כמו אתר פעיל של מוסד או עסק כלשהו אזי יש סיכוי גבוה שרכישת דומיין זה היא בלתי אפשרית או מאד יקרה. לעומת זאת, אם מדובר בכמה עמודים בודדים או עמוד בית עם לינקים לאתרים אחרים (Adsense) אז יתכן מאד שהדומיין מוצע למכירה.

א. רכישה ישירה:

במקרים רבים תמצאו באתר עצמו הודעה או באנר שאומר שהדומיין מוצע למכירה במחיר נקוב או בשיטה של הגשת הצעת מחיר למוכר. גם אם לא מצוין שום דבר אתם יכולים לברר מי הבעלים של הדומיין על ידי בדיקת WHOIS. ישנם המון אתרים שמאפשרים חיפוש חיפוש כזה לדוגמא: whois.domaintools.com. הבעלים נקרא Registrant ובדרך כלל יופיעו פרטי ההתקשרות איתו. ישנם מקרים בהם הבעלים מבקש להישאר אנונימי (privacy protection service) ובמקרה כזה יהיה עליכם לפנות לרשם (קרוי Regsitrar) או לצד ג' הרלוונטי שנותן את שרות ה- privay על מנת לבקש ליצור קשר עם הבעלים.

ב. שווקים וסוכנויות תיווך:

ישנם מספר רב של שווקים עם מסד רחב של שמות דומיין המוצעים למכירה (לדוגמא – Sedo.com). רוב האתרים האלו מאפשרים חיפוש מתקדם לפי העדפות שלכם לסיומת / מילות מפתח וכדו'. שיטות המכירה מגוונות, לפעמים המחיר המבוקש נקוב, לפעמים ניתן להגיש הצעה ובנוסף מתקיימים מכרזים אונליין (domain auction) שמוכרים למרבה במחיר. השוווקים / המתווכים גובים עמלה (בד"כ אחוז קבוע מסכום הרכישה). עמלה זו בדרך כלל נגבית מהמוכר אבל יתכנו גם חיובים מהקונה, הכל בהתאם לתנאים הספציפים המפורטים בתנאי השימוש של הגוף הרלוונטי. מומלץ לקרוא היטב את תנאי העסקה / השימוש ולהבין את התנאים המפורטים.

ג. השכרת דומיינים:

אמנם לא מאד נפוץ, אבל בהחלט אפשרי. ישנם כאלה שמציעים את הדומיינים שלהם להשכרה על בסיס חודשי או שנתי. יתרון בולט בשיטה זו הוא שאתם יכולים להשתמש בדומיין בעלות שפויה יותר ומבלי להתחייב לרכישה יקרה, בפרט אם אתם עוד לא בטוחים לגבי הדומיין. מצד שני, חשוב לזכור ששיטה זו מותירה את המשאב המשמעותי הזה בבעלותו של מישהו אחר. לכן, בכל מקרה של השכרה יש לוודא שהסכם השכירות כולל בתוכו אופציית רכישה במחיר קבוע מראש שניתן לממש במהלך תקופת השכירות.

ד. דומיינים פגי תוקף (expired / dropping / deleting):

בכל יום דומיינים רבים מאד פגים (כלומר הבעלים לא חידש לתקופה נוספת מסיבות כאלה ואחרות) ואתם יכולים לנסות "לחטוף" דומיין לאחר התפוגה. תהליך התפוגה בפועל הינו ארוך ומפותל (תאריך התפוגה שרשום ב-WHOIS הוא לא באמת התאריך בו הוא מתפנה לכל דורש. לבעלים יש תקופת grace שלאחר התאריך המקורי בה עדיין מתאפשר להם לחדש אותו) ואין באפשרותכם לדעת באופן מדויק מתי הדומיין יהפוך זמין. אתם יכולים לנסות את מזלכם באופן עצמאי אבל כדאי לעשות שימוש בשירות Backorder שמוצע על ידי ארגונים רבים (לדוגמא – Pool.com) שינסו "לחטוף" עבורכם את הדומיין המבוקש תמורת עמלה של כ-60$ ( העמלה נגבית בד"כ רק במידה והם הצליחו לשריין את הדומיין שביקשתם). תזכרו שאתם לא היחידים בעולם שמחפשים דומיין טוב. אם יש יותר מאדם אחד שמזמין Backorder, בדרך כלל יבוצע מכרז בין כל המשתתפים.

כתיבת תגובה