דומיין בחינם – האם באמת יש דבר כזה?

הגיע הזמן לעשות קצת סדר בדברים ולהבין בדיוק במה מדובר. אנשים רבים מחפשים דומיין חינם עבור אתר או בלוג שהם מתכוונים להקים. כולנו מעדיפים לא לשלם אם לא חייבים, זה ברור.
הבעיה היא שמה שמפורסם ומוצע כיום על ידי גופים שונים כדומיין בחינם הוא לא בדיוק דומיין ולא בדיוק חינם, וחשוב להבין את זה.

קודם כל תזכורת לגבי מבנה היררכי של דומיין:

domain-elements

דוגמא אחת למה שמפורסם כיום כדומיין חינם הוא דומיין "בסיומת" .co.nr אבל למעשה זו אינה סיומת אלא שם הדומיין עצמו בה החברה משתמשת והיא למעשה לא מספקת דומיין למשתמש אלא תת-דומיין (sub-domain, החלק המסומן בירוק) והדומיין שהמשתמש מקבל הוא תחת הדומיין של החברה ואינו שם מתחם נפרד בהגדרה.

למעשה NR. זאת סיומת מקומית (CCTLD) של מדינת NAURU, אי קטנטן שנמצא באזור מיקרונזיה באוקיינוס השקט. (בישראל הסיומת המקומית היא IL אבל הצמידו לה, כמו שנהוג במדינות מסוימות, דרגים נוספים בהיררכיה כדי להצביע על תחומים שונים .co.il ו- .org.il ולא ניתן לרשום כיום דומיין רק עם סיומת IL).

באי נאורו לא הצמידו היררכיה נוספת CO ולכן co.nr היא לא סיומת אלא שם דומיין שלם כמו www.co.nr וכך מה שהמשתמש מקבל חינם הוא לא דומיין בפני עצמו אלא שטח תחת הדומיין הנ"ל, רק במקום WWW נותנים למשתמש לבחור שם כפי רצונו שיחליף את תת-הדומיין וכך מתקבל משהו כמו domain.co.nr.

זה בעצם אותו הדבר שחברות אחרות עושות (לדוגמא WIX) כשהם מציעות ללקוחות שלהם להשתמש בתת דומיין שלהם. וגם WORDPRESS מציעים לכל דורש בלוג תחת הדומיין שלהם ללא תשלום.
אז למען האמת לא מדובר כלל בדומיין אלא בתת-דומיין. מה שחשוב לדעת בהקשר הזה זה שתת הדומיין שאתם מקבלים לא רשום על שמכם ולגמרי תלוי בדומיין שהחברה מחזיקה.

דבר נוסף שכל מבוגר יודע, זה שאין באמת ארוחות חינם בכלכלה של ימינו. בדרך כלל תידרשו להציב באנר / פרסומת של החברה כתמורה או שיש להם אינטרס אחר (אולי למכור לכם מוצרים אחרים או השד יודע מה).

קבלת דומיין אמיתי בחינם זה דבר די נדיר. זה קורה לפעמים כשרשם מסוים רוצה לקדם את מספר הרישומים במתחם, וגם זה על מנת לרכוש לקוחות חדשים שבסופו של דבר ישלמו על חידוש הדומיין כעבור שנה. דוגמא לכך היא הסיומת BERLIN. והסיומת XYZ. שכחלק מהשקת הסיומות החדשות ב-2014 חילקו דומיינים חינם לזמן מוגבל.

מחירי רישום דומיין כיום אינם גבוהים במיוחד ואפשר לומר ששווה כמעט לכל כיס. בסביבות 50 שח תוכלו לרשום דומיין ישראלי או בינלאומי לתקופה של שנה. ובמקרים רבים חברות מציעות דומיין חינם (לשנה הראשונה) למי שרוכש חבילת אחסון לאתר אינטרנט.

כתיבת תגובה