דומיין בעברית – מה זה, והאם זה כדאי?

IDN ודומיינים בעברית

הערה: צריך להבחין בין דומיין IDN (נושא מאמר זה) לבין גרסה נוספת שמוצעת כיום בישראל, שכל הדומיין הוא בשפה העברית כלומר גם הסיומת מוקלדת בתווים עבריים, כגון הדומייןשלי.קום. גרסה זו בעייתית יותר ואין בידינו מידע שמצדיק כיום שימוש באופציה הזו.

מה זה דומיין בעברית ו – IDN?

מערכת IDN (internationalized domain name) כבר קיימת שנים רבות במדינות שונות בעלות שפות עם תווים מיוחדים שמאפשרת לגולשים להקיש שמות דומיין בשפתם המקומית. המערכת מתרגמת אז את הדומיין למחרוזת אנגלית (חסרת משמעות) שמתחילה תמיד בתווים xn--. דומיין זה אחר כך מתורגם, כמו כל שאר הדומיינים, לכתובת IP. אז למעשה מדובר בסבב תרגום נוסף בין שם הדומיין לבין כתובת ה- IP.

idn-conv

מדינות אסיאתיות משתמשות בזה, מדינות ערב, הרוסים וגם הגרמנים. כיום גם בישראל ניתן לרשום IDN ולהפנות דומיין כגון .comהדומייןשלי לאתר אינטרנט.

שיקולים טכניים:

דומיינים אלה קבילים לחלוטין ברמה הטכנית וכיום גם נתמכים על ידי רוב הפלטפורמות באינטרנט. אולם חשוב לזכור שכמו בכל מערכת ממוחשבת (ולמען האמת גם בכל דבר אחר בחיים), ככל שמספר הפעולות גדול יותר, כך הפוטנציאל לשיבושים או באגים גדל בהתאם. עלולים להיווצר בעיות של חוסר תאימות עם גרסאות לא עדכניות של הדפדפנים (internet explorer, firefox, chrome).

שיקולים של חווית משתמש:

הרעיון עצמו הוא טוב והוא בעצם מופנה בדיוק לשיפור חווית המשתמש. אוכלוסיות במדינות שלא מדברות את השפות הלטיניות יכולות לזכור שמות דומיין ולהקלידם בדפדפנים בשפת האם שלהם. זה כמובן מקל על חווית המשתמש מהבחינה הזו.
הבעיה היא שיש גם אבחנה נוספת שבדרך כלל לא עושים בהקשר הזה, בין שפות שמאל לימין ובין אלו שכותבים מימין לשמאל.

בעוד המדינות שכותבות משמאל לימין יכולות בעיקר להנות מהשימוש ב IDN (למשל גרמניה עבור כמה תווים שיחודיים להם – ü, ö, ä, ß) כי הם קוראים את כל הדומיין, שם וסיומת, משמאל לימין. מדינות ערב וגם ישראל שכותבים מימין לשמאל ניצבים בפני אתגר חווית משתמש בהקשר הזה. מאחר והסיומת נותרת ללא שינוי, באותיות לטיניות, נוצרת מחרוזת קצת מאולצת של שילוב בין תווים שהולכים לכיוונים שונים (.comהדומייןשלי).

מחרוזת כזאת מסובכת להקלדה ומשתמשים גם מתקשים לזכור באיזה צד שמים איזה חלק. בעייית הרציפות הזאת וגם השיקול האסטתי של ה- IDN הישראלי מציבים סימן שאלה באשר ליחס עלות תועלת בשימוש בדומיין בעברית.

יש שיאמרו, שבעיית ההקלדה היא זניחה משום שברוב המקרים אנשים מקלידים על תוצאות במנועי חיפוש ולא מקלידים כתובות באופן ישיר. ובכל זאת, הקלדה ישירה direct type-in traffic היא תופעה, גם אם קטנה באופן יחסי, שלא נעלמת בינתיים מהזירה האינטרנטית.

סיכום: אליה וקוץ בה.

התחושה היא שהולכים צעד אחד קדימה בכיוון אחד וצעד אחד אחורה בכיוון אחר. לא בטוח שזה כדאי. המגמה בעידן הגלובלי היא שאנשים יודעים לא רק עברית אלא גם את האלפבט הלטיני.
דומיין שכולו בעברית, גם הסיומת, היה יכול להוות אלטרנטיבה מעניינת, אבל כאמור, אנחנו עוד לא שם.

איגוד האינטרנט הישראלי פרסם ב-2007 מסמך עמדה בנוגע לשמות בעברית.

כתיבת תגובה