השימוש הזדוני בדומיינים בסיומת OM.

עידן האינטרנט ששינה וממשיך לשנות את עולמנו מביא איתו גם סיכונים רבים. כמו בכל תחום ישנם אנשים שמנסים לעשות את כספם בדרכים לא חוקיות תוך פגיעה באנשים אחרים. אחת השיטות בהן משתמשים הגנבים הדיגיטליים היא התחזות לארגון כזה או אחר שכולנו מכירים.

ה-TYPO מחלחל גם לצד הימני של הדומיין (לסיומת הדומיין)

בתחום הדומיינים ישנה תופעה שנקראת TYPO-SQUATTING, ומדובר בשימוש בדומיין שמייצג איזו שגיאת כתיב של שם נפוץ. על ידי רישום ושימוש בדומיין עם כתיב שגוי הסקוואטרים מקבלים חלק מסוים של טראפיק (תנועת גולשים) של מותג מפורסם ומנסים למנף את הטראפיק בשיטות שונות ומשונות. ברור שאחוז מסוים מהאוכלוסיה מקיש מילה שלא באיות הנכון, בשוגג או פשוט מחוסר ידיעה.

לדוגמא: הדומיין Googl.com יביא אתכם לאתר גוגל, משום שגוגל דאגה להחזיק בדומיין הזה למרות שמדובר בשגיאת כתיב. אם גוגל לא היתה מחזיקה בדומיין הזה, סביר להניח שמישהו אחר היה מחזיק בו ומנסה להרוויח מהאחוז המסוים של אנשים שמקישים כל יום בטעות את הכתובת הזאת.

מסתבר שהסיומת OM., ששיכת בעיקרון לסולטנות עומאן (כמו ש IL. שייכת לישראל), מושכת אליה שימוש זדוני מהסוג הזה, מפני שהיא מהווה שגיאת כתיב של הסיומת הנפוצה ביותר, COM. על פי בדיקת אתר ENDGAME, מתוך 5,000 הדומיינים הפופולאריים ביותר בסיומת OM.יש 334 דומיינים (כ-7%) שמייצגים שמות מותג גדולים כדוגמת yahoo ו- netflix.

הערה: מומלץ מאד לא לנסות סתם לבקר באתרים האלה בסיומת OM. משום שהם עלולים להכיל תוכנות זדוניות.

בחלק מהמקרים TYPO-SQUATTING משמש להתקפות MALWARE, כלומר שללא ידיעתו של הגולש מותקנת על המחשב שלו תוכנה זדונית. שיטה אחרת היא התחזות לאתר לגיטימי וניסיון לגרום לגולש להקיש מידע פרטי (כגון יוזר וסיסמא, או אמצעי תשלום).

לכן חשוב מאוד לשים לב לאתרים בהם אתם מבקרים, ולבדוק שהכתובת דומיין אכן נכונה, בפרט כאשר מדובר באתר בו אתם מזינים מידע אישי (בנק, רשתות חברתיות וכדו'). הגנבים תמיד ימצאו דרכים יצירתיות לגנוב ולהזיק, והשימוש בסיומת OM. היא עוד אחת מיני שיטות רבות שאנו נחשפים אליהן. התפקיד של כל גולש הוא לשמור על עירנות ולהבין את הסיכונים הקיימים באינטרנט.

 

 

כתיבת תגובה