מה זה בכלל דומיין?

מה זה דומיין

דומיין (בעברית: שם מתחם, כתובת אינטרנט, כתובת דומיין, שם דומיין)
בדומה לעולם הפיסי, גם ברחבי רשת האינטרנט לכל נקודה ונקודה קיימת כתובת ייחודית.
הכתובות באינטרנט (כתובת IP) מורכבת מארבעה רצפים של מספרים המופרדים בנקודה.
בכדי לאפשר גישה נוחה לכתובות אלו אנו משתמשים בתווים אלפאנומריים במקום בארבעת המספרים, והדפדפנים באינטרנט ממירים את השם לכתובת המספרית.

לדוגמא: כתובת האתר יכולה להיות 23.229.148.35 והדומיין כאמור משמש אותנו על מנת להצביע בקלות לרצף המספרים הזה. הדומיין של אתר זה בוא הנכם מבקרים הוא GoodName.co.il.

domain-elements

מבנה הדומיין:

שם דומיין בנוי בצורה היררכית ומורכב מכמה חלקים. שורש דומיין (מה שקרוי root domain) מורכב משני חלקים, השם והסיומת. יש גם רכיב שנקרא תת-דומיין שמאפשר להגדיר מתחמים שונים תחת אותו שורש דומיין. הקידומת WWW המוכרת לכולנו היא בעצם דוגמא אחת לתת-דומיין.

מסיבות היסטוריות השימוש בתת-דומיין זה כל כך נפוץ שהוא כבר הפך בעיני רבים להיות חלק ממה שמכנים שם דומיין, אבל למעשה השם עצמו הוא שתי מחרוזות שמופרדות בנקודה אחת.

 

מי אחראי על מכירה, רישום וניהול דומיינים?

את רישום הדומיינים מבצע ארגון האינטרנט העולמי (ICANN) וגופים המורשים לכך מטעמו.
איגוד האינטרנט הישראלי (ISOC) הינו הגוף שקיבל רישיון מטעמם לנהל ולתחזק את המתחם IL הישראלי. האיגוד עצמו נותן זכיונות לחברות ישראליות שונות (וגם לכמה בחו"ל) למכור שמות דומיין ישראליים לציבור הרחב. למתעניינים ברישום דומיין ישראלי פרסמנו סקר שוק המשווה בין המחירים של כמה רשמי דומיינים מורשים.

יצויין, כי ניתן גם לרשום דומיינים ישירות מול האיגוד עצמו, אבל זה עולה משמעותית יותר.

 

מה זה סיומת גנרית וסיומת מקומית ומה ההבדל ביניהם?

סיומת גנרית היא סיומת שלא משוייכת למקום גיאוגרפי מסוים והשימוש בה הוא אוניברסלי. לדוגמא: COM. או NET.

סיומת מקומית, בדומה לקידומת בינלאומית בעולם הטלפוניה, היא סיומת ייחודית למדינה מסוימת. רוב המדינות מגבילות את השימוש למקומיים בלבד אבל ישנן מדינות שפתחו את האפשרות לרישום דומיין מקומי שלהם לכל העולם. (לדוגמא קולומביה, שפתחה לשימוש כלל עולמי את CO.)

בדוגמא הבאה ניתן לראות את הגנרי COM. מול המקומי .co.il שמורכב מהסיומת המקומית IL ו-SLD הבא בהיררכיה שמצביע על תת מתחם CO בסיומת.

cctld-gtld

 

כתיבת תגובה