4 טיפים לבחירת שם דומיין

כל אתר אינטרנט צריך כתובת דומיין. לפני שרושמים / קונים דומיין כדאי לדעת כמה דברים בסיסיים שחוסכים זמן וכסף: 

הערה: אם אתם מחפשים שם דומיין עבור העסק שלכם כדאי לקרוא את המדריך המקיף לבחירת שם דומיין עבור בית עסק.

בחירת סיומת:

הבחירה היא בין דומיין ארצי (cctld) כגון co.il. לבין דומיין גנרי (gtld) כגון com.
אם חשוב לכם שהאתר יזוהה כ-ישראלי ״מקומי״ וקהל היעד העיקרי הוא מקומי, אז כמובן הגרסא הארצית היא אופציה טובה. אם אין חשיבות למקומיות או אם דווקא המטרה היא לא להשתייך למקום מוגדר אז האופציה הגנרית יכולה להתאים. הכל בהתאם לסדר העדיפויות שלכם. יש הבדל בין שתי האופציות מבחינת מחיר הרישום (השנתי), אבל ההבדל לא מאד משמעותי. דומיין מקומי בדרך כלל יקר יותר ב10-20 ש״ח מדומיין גנרי.
טיפ: דומיין גנרי כדאי לרשום דרך רשם בחו״ל כגון UNIREGISTRY או GODADDY, ולא אצל רשם ישראלי, ברוב המקרים זה חוסך עשרות שקלים בשנה. שימו לב שחלק מהמדינות דורשות תושבות (כתובת מקומית) כדי לרשום דומיין מקומי. פרסמנו עוד הנחיות לרישום דומיין בזול.

עדכון: השקת הסיומות החדשות פותחת אופציות נוספות רבות.

בחירת דומיין:

תחשבו על מטרת האתר שאתם מתכוונים להקים ועל קהלי היעד שאליהם האתר פונה. שם הדומיין אמור לייצג במידה מספקת את תוכן / מטרת האתר. שם ״מגניב״ זה נחמד אבל כדאי לזכור ששם הדומיין הוא בראש ובראשונה חלק משמעותי מ ״שלט הכניסה״ לאתר שלכם, תחשבו לא רק איזה שם הכי מתחשק לכם לתת לאתר אלא גם איך המשתמשים יבינו את השם שלכם כשהם רואים אותו בין התוצאות השונות במנועי החיפוש.

 

מחיר רישום דומיין:

ככלל דומיינים עולים עמלת רישום שנתי ובכל שנה יש לחדש את הדומיין ולשלם את העמלה השנתית. המחיר השנתי תלוי בסיומת הדומיין. למרות שהדוט קום COM. היא הסיומת המובילה והפופולרית ביותר בשוק, היא נמנית דווקא בין הזולות יותר לאחזקה – מחיר שנתי שעומד כיום על כ 40 ש״ח. נקודה נט Net. אפילו זול יותר מנקודה קום, סביבות 35 ש״ח. לעומת זאת דומיין גרמני de. יכול להגיע ל-80 ש״ח שנתי וישנן סיומות אחרות יקרות עוד יותר. בהתאם לסיומת הרצויה כדאי לעשות סקר רשמים קצר כדי למצוא רשם שגובה מחיר סביר. לא להאמין, אבל ישנם רשמים גדולים ו״מכובדים״ שגובים על COM. יותר מפי שלושה – 35 דולר לשנה – סתם כי יש כאלה שלא את בודקים ורושמים אצלם כי לא מעלים על דעתם שאפשר בכמה קליקים למצוא ב 11 דולר (ואפילו פחות). למתעניינים בדומיין ישראלי ניתן לראות בהשוואת מחירים לדומיין ישראלי את המחירים של כמה מהרשמים המורשים בישראל של שמות דומיינים בסיומת CO.IL

 

שלא ימכרו לכם שאר ירקות:

רוב הרשמים ינסו להרוויח יותר על חשבונכם בשיטות הבאות:
תקופת הרישום: התקופה המינימלית היא שנה, אבל אפשר לרשום גם לחמש ועשר שנים, והרבה מהרשמים יציבו בעגלת הקניות שלכם באופן אוטומטי רישום של שנתיים או אפילו חמש. כמובן בעלות רישום שנתי כפול מספר השנים. זה ממש לא הכרחי וניתן לרשום לשנה ואז לחדש (בטרם פקיעת תוקף). הזכויות לחדש דומיין לתקופה נוספת היא בלעדית שלכם כל עוד עושים זאת לפני תאריך התפוגה. ברוב המקרים תקבלו מספר לא מבוטל של תזכורות באימייל מהרשם שעליכם לחדש את הדומיין. כמו כן, יש אופציה לחידוש אוטומטי (מחייב אמצעי תשלום בתוקף) ובחלק מהמקרים זה אפילו ברירת המחדל וצריך לבטל חידוש אוטומטי אם לא רוצים זאת.

 

פרטיות: ינסו למכור לכם פרטיות, כלומר שפרטי הבעלים (אתם) של הדומיין לא יהיה חשוף לציבור. ברוב המקרים זה מיותר. אם אתם לא יודעים שאתם צריכים את זה, כנראה שאתם לא צריכים את זה. (בדרך כלל זה יעלה לכם 10 דולר נוספים לשנה. למתעניינים חב' UNIREGISTRY נותנת אופציית פרטיות בחינם!

 

שאר ירקות: כל דבר נוסף שמנסים למכור לכם כתוספות בדרך כלל לא צריך. אם מה שאתם מנסים לעשות בשלב ראשון זה לרשום דומיין אז זה מה שאתם צריכים ותו לא. בהמשך תמיד תוכלו להוסיף אחסון ואימייל וכו׳ ואתם לא חייבים לעשות את זה מיד ולא בהכרח אצל אותו רשם. (במיוחד בחברת ״גו דדי״ זה הפך להיות ויה דולורוזה לרשום דומיין, מאלצים אתכם לעבור כמה וכמה עמודים של תוספות שמנסים למכור עד שאפשר להתקדם לרישום עצמו. חבל שכך, המחירים שלהם דווקא יחסית סבירים אבל הקטע הזה ממש מציק. גם השירות שלהם הידרדר מאז שהם הפסיקו תמיכה דרך אימייל).
גילוי נאות: חלק מהלינקים המובאים הם במסגרת תתכנית שותפים (AFFILIATE).

כתיבת תגובה